Uživatel:
Heslo:
 

Když se tančí I.

Dance Macabre – Když se tančí

Petr Urban

I.

Náměstí dlážděné starými kameny je plné lidí, i přesto, že se blíží půlnoc. Někteří se smějí, jiní se nervózně rozhlíží kolem. Několik mladíků v moderních, elegantních oblecích postává u stánků se svařeným vínem a snaží se na ně nalákat mladinkou studentku. Dívka se směje, její tváře hoří jako v ohni, kroutí hlavou a ostýchá se. Nakonec ale přijme a upije trochu toho tekutého hříchu. A pak si pomalu jazykem olízne rty. Snad pro potěchu mladíků kolem, snad pro potěchu sama sebe, když je pozoruje.
U sochy anděla s uraženým křídlem stojí paní Dewelleyová, co prodává v místním zverimexu a má doma dvacet čtyři koček, které zachránila z ulice. Ale nikdo by to na ni dnes v noci nepoznal. Vlasy má ozdobené pavučinkou stříbrné síťky, její plesové šaty jsou černé, lesklé… A ona se zasněně usmívá a s krajkovým kapesníčkem v rukou vyhlíží na cestu ke starému hřbitovu na kopci. Nikdo by neřekl, že je jí pětaosmdesát let.
Není sama, kdo pozoruje cestu ke hřbitovu. Mnoho lidí, starých i mladých, shromážděných na náměstí, kterému vévodí socha anděla s uraženým křídlem, se tam dívá.
Za obyčejných nocí zalétne ke hřbitovu jen málo pohledů. Proč se také dívat na ty, kteří odešli a za kterými se každý jednou vydá?
Dnes ale není obyčejná noc.
…………………………………­…………………

Pavlova dlaň hřeje, hřeje stejně jako poprvé, když mu po fotbalovém tréninku přinesla hroznový cukr, stejně jako když ji poprvé držel na svatého Valentýna, stejně jako když ji jeho stisk hrozil rozdrtit, když vedle ní poprvé usínal, unaven tím nejkrásnějším způsobem.
Dovolí mu, aby jí položil dlaň kolem boků – ví, že to má její milý takhle rád. Přivine se k němu a nechá mu pocítit, že je jeho.
Usměje se na ni. Och bože, jak je úžasný! Vysoký, statný – ideál každé ženy. A ona ho má! Ona, jen ona!
„Přece by ses nebála, Káťo,“ usměje se na ni její přítel, „těm báchorkám se nedá věřit. Průvod duchů? Spíš to bude nějaké ochotnické představení a ohňostroj. Vlastně už nějakou dobu přemýšlím, proč jsme tady?“
Dívka neodpoví. Cítí, jak jí po zádech přejede mráz. Vzpomínky na ten okamžik ji ukradnou a obejmou v jiném, dávném obětí. V objetí mladíka s modrýma očima a hlavou plnou nápadů. Mladíka, který už není…
Z myšlenek ji vytrhne úder hodin na vysoké věži. Půlnoc přichází.
Cítí, jak se jí rozbuší srdce a očima zalétne na pěšinu ke starému hřbitovu. Na pěšinu, kterou k náměstí přichází podivný, sněhobílý průvod postav…
„Neboj, Káťo, jsou to jen herci,“ stiskne ji rukama její milý.
Jemně se mu vymaní z objetí, fascinovaně se dívá na průvod, který přichází blíž a blíž.
I ostatní lidé pozorují přízračné procesí.
Paní Delloweyová se šťastně usmívá, krajkovým kapesníčkem si stírá slzy, které jí stékají po tvářích.
Koho vidí v průvodu?
A koho tam vidí mladá studentka, že jí vypadl plastový kelímek z ruky a víno jí potřísnilo jinak dokonalé šaty? Proč její tváře tolik pobledly?
„Je mi… trochu chladno,“ zašeptá Katka. Kousne se do rtu, protože ví, že lhát se nemá.
„Dojdu ti pro čaj, miláčku,“ odtuší prostě mladík a vydá se přes náměstí k jednomu ze stánků.
Dívka neodpoví, nepoděkuje. Jen pozoruje průvod, který již míjí sochu anděla s uraženým křídlem, pozoruje paní starostku, jak se uklání bledému podsaditému muži v čele průvodu, který jí na oplátku jemně políbí hřbet ruky.
Pozoruje lidi kolem sebe, kteří opatrně, ostýchavě přistupují k průvodu.
A pak odněkud začne hrát hudba. Podmanivá, přízračná, svůdná. Avšak hudebníky není vidět.
Dívka vydechne a vykročí směrem k bledému mladíkovi s hlavou plnou nápadů.
Jistě, že tam je, uprostřed bílého průvodu.
Když vykročí, podpatek jejích černých lodiček jemně zaskřípe na kamenném náměstí, které se brzy změní v taneční parket.
Ó ano, ona ví, proč dnes v noci přišla.
Přišla tančit. Stejně jako ostatní na náměstí.
Ti všichni přišli tančit, protože…
Dnes není obyčejná noc.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.